سال 1394 نیز همچون سالهای دیگر با تمام فراز و نشیبهایی که در حوزه های مختلف اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی داشت به پایان رسید و یک سال دیگر را آغاز کردیم .سالی که بعنوان سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل لقب گرفت .  

با نگاهی به نامگذاری سالها در یک دهه اخیر کاملا روشن است که از دیدگاه مقام معظم رهبری اولویت اول کشور توجه به مسائل اقتصادی و معیشت مردم است . زیرا در سایه یک اقتصاد قوی هست که بخشهای مختلف جامعه می تواند متوازن رشد کند و این رشد متوازن منجر به توسعه یافتگی خواهد شد. در غیر اینصورت حتی اگر رشدی هم صورت پذیرد حاصل نگاه بخشی بوده و رشدی سرطانی خواهد بود که نه تنها توسعه را بدنبال نخواهد داشت بلکه خود مانع توسعه خواهد شد .  

اگر امروز دلار آمریکا در اکثر کشورهای جهان بعنوان یک پول بین المللی مورد استفاده قرار میگیرد بخاطر مسائل سیاسی و نظامی که ناشی از اقتدار اقتصادی آن کشور است و همین موقعیت اقتصادی بود که بعد از جنگهای جهانی توانست با کمک به کشورهای آسیب دیده از جنگ آنها را به نوعی وابسته به خود نماید و این روند رفته رفته باعث تقویت بیشتر بنیه اقتصادی آن کشور شد به گونه ای که امروزه مقام اول جهان را دارا میباشد .  

به نظر نگارنده کلید ورود به مرحله اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی اعتقاد به این موضوع است که برای توسعه کشور چاره ای جز حرکت در این مسیر نداریم . برای رسیدن به این هدف شکل گیری یک تفکر جمعی و همگانی و به قول دانشمندان علم مدیریت  داشتن تفکر سیستمی جزو الزامات می باشد و بخشی نگری یکی از آفتهای چنین تفکری است .   

با عنایت به مشخصه هایی که برای اقتصاد مقاومتی بیان شده ، توجه به بخشهای پیشرو در تولید امری ضروری و غیر قابل انکار است .تا زمانی که سازمانهای متولی تولید همچون صنعت ، معدن و تجارت ، جهاد کشاورزی ، میراث فرهنگی و گردشگری و ... به جهت محدودیت اعتباری در حداقل ها گیر کرده و دچار روزمره گی شوند و هیچ ابزاری برای حمایت از حوزه تولید در اختیار نداشته باشند دیگر نمتوان انتظار داشت که در بخش تولید داخل که سنگ بنای اقتصاد مقاومتی است معجزه ای اتفاق بیفتد .  

وقتی سازمان صنعت ، معدن و تجارت که بیش از 50% اقتصاد استان را مدیریت میکند و در تحقق درآمدهای استانی چه در حوزه درآمدهای مالیاتی ، حقوق دولتی معادن و جرایم صنفی و .... بیشترین نقش را دارد در تامین هزینه های جاری خود با بیشترین مشکلات دست به گریبان است دیگر چگونه می تواند گرهی از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی باز کند!  

با عنایت به ویژگی درونزا بودن اقتصاد مقاومتی، استفاده از توان داخلی و بسیج همه عوامل تولید و استفاده از تمام ابزارهای حمایتی برای رونق تولید داخل امری ضروری است .همچنین برونگرا بودن یعنی توجه به بازارهای جهانی و حضور در یک فضای رقابتی ایجاب میکند که واحدهای تولیدی و صنعتی ما بتوانند با حضور در بازارهای جهانی و بین المللی در یک فضای رقابتی برای محصولات خود بازار فروش ایجاد کنند و برای تحقق چنین هدفی اعزام و پذیرش هیئتهای تجاری برای رونق فعالیتهای اقتصادی استان بسیار ضروری است . درست است که این بخش باید توسط تشکلهای بخش خصوصی همچون اتاق بازرگانی،صنایع و معادن  و خانه صنعت و معدن و.... انجام پذیرد ولی در استانهای کم برخورداری مانند خراسان شمالی که چنین تشکلهای قوی هنوز شکل نگرفته، استفاده از ابزارها وسیاستهای تشویقی برای فعالان اقتصادی برای حضور در نمایشگاهها بین المللی و بازارهای جهانی ضروریست و بدین منظور باید سازمان صنعت ، معدن و تجارت ابزارهای حمایی  لازم را در اختیار داشته باشد .  

اعتقاد جمعی و تفکر سیستمی برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی بدین معنی است که امروز مدیران کلیه دستگاهها اجرائی دولتی و غیر دولتی و موسسات پولی و مالی دور هم بنشینند و با یک نگرش جدید و با هدف رفع موانع تولید ، یک آسیب شناسی دقیق نسبت به عملکرد گذشته خود داشته باشند و بدور از نگاه سازمانی صرف و بخشی نگری راهی را در پیش بگیرند که نتیجه آن ارتقاء تمام بخشها باشد . به نظر می رسد چنانچه بدون توجه به واقعیتهای موجود و الزامات حمایت مالیات راه خودش را برود ، بیمه ها راه خود را بروند و بانکها همچون گذشته شیوه خود را در پیش بگیرند و سازمانهای متولی تولید نیز هیچگونه ابزارهای حمایتی در اختیار نداشته باشند، نه تنها اتفاق مثبتی در حوزه اقتصاد مقاومتی رخ نخواهد داد که با این شیوه، تولید و به تبع آن بانکها و سیستم مالیاتی و سایر بخشهای مالی نیز به تعطیلی کشیده خواهد شد .  

به قول معروف یک دور دیگر هم به دور خورشید زدیم ، در این دور عده ای در ایستگاههای مختلف پیاده شدند و عده ای هم سوار و نمی دانیم چند دور دیگر در پیش رو داریم اما بیائید در این دور جدیدی که آغاز کردیم همه در جهت هدفی مشترک که همانا رشد و ارتقاد جامعه ما در راستای منویات مقام معظم رهبریست گام برداریم تا باشد که انشاءا... در آینده ای نه چندان دور شاهد کشوری توسعه یافته در ابعاد مختلف اقتصادی ، و اجتماعی و فرهنگی ترسیم شده در سند چشم انداز باشیم .  با امید آنروز

منبع : یحیی نیکدل-مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری |الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی
برچسب ها : اقتصاد ,تولید ,اقتصادی ,مقاومتی ,حوزه ,توسعه ,اقتصاد مقاومتی ,بازارهای جهانی ,مقام معظم ,حوزه اقتصاد ,واحدهای تولیدی ,حوزه اقتصاد مقاومتی ,سازم